Měna a platby na Kubě

Měna a platby

Na Kubě jsou zavedeny dvě oficiální měny, a to Peso Nacionále a Peso Convertible, ty by nám mohly vzdáleně připomínat tuzexové bony. CUC, Peso Convertible, je měnou pro turisty. Obdržíme ji při směně Dolarů či Eura, můžou s ní pochopitelně nakupovat i Kubánci, avšak musí nejprve směnit Peso Nacionále, ve které dostávají plat. Kupují za ně potraviny na lístky, jako jsou housky, fazole nebo rýže. Měnu si mohou směnit i turisté, avšak je potřeba znát místní obchody, kde se dá za Peso Nacionále výhodně nakoupit, v opačném případě byste mohli přeplatit nemalou částku. Peso Convertible je asi 24 Pesa Nacionále, což v přepočtu odpovídá asi 15ti korunám.

Směnu doporučujeme provést nejlépe ve směnárně, v hotelu či bance. V turistických střediscích je to obvykle velmi nevýhodné, kvůli špatně nastaveným kurzům a vysokým poplatkům. Těm se však nevyhnete ani při směně ve Vašem hotelu.

Nákupy

Pro nákup ovoce a zeleniny na místním tržišti, stejně tak jako pro nákup novin či rychlého občerstvení je naprosto nejvýhodnější kupovat v místní národní měně, Pesu Nacionále. Kromě speciálních obchodů, kde se kupují potraviny na lístky se s ní dá nakupovat všude. Kuba nabízí různé možnosti avšak není zaručeno, že vás prodejce neošidí, proto je nejjistější nakupovat za Peso Convertible ve specializovaných obchodech.

Pokud cestujete na Kubu poprvé, mohlo by být pro Vás problémem rozeznat, v jaké měně je cena uvedena. Zpravidla platí to, že cena uvedená v desítkách je Peso Convertible a naopak cena udávaná s desetinnými čísly je Peso Nacionále. Pokud i nadále nebudete vědět, zeptejte se například prodavače nebo některého z místních obyvatel. Na turisty jsou zvyklí a velmi ochotně Vám poradí. Zmást by Vás mohl i znak dolaru uvedený na cenovce – pochopitelně se o dolar nejedná, neboť vztahy mezi USA a Kubou jsou velmi vyostřené, jedná se o Peso Convertible, jemuž v minulosti dolar předcházel, avšak znak se velmi dobře vžil do povědomí veřejnosti a tak se jej státníci rozhodli zachovat, z části i jako výsměch USA.

Zkušenosti návštěvníků

Kuba je opravdu užasná země. Navštívili jsme ji zatím jednou a bylo to úžasné. Skvělé pláže, úžasné moře.

Copyright © 2010 online-kuba, všechna práva vyhrazena.